ÖNISMERETI TÉRKÉPEK - ÖNISMERETI GYAKORLATOK 1. RÉSZ

pszichológia tudatosság önfejlesztés önismeret önismereti térkép Jul 22, 2024
Térkép és iránytű

NÉZD MEG EZT A BLOGOT AKÁR VIDEÓKÉNT (KATT IDE)

Az elmúlt hét évben közel 200 napot töltöttem gyakorlati önismereti csoportokon, emellett 300-400 órányi egyéni folyamatom is volt egyéni terápiák, konzultáció, coachingok formájában. Szeretném bemutatni azokat a módszereket, amelyeket gyakorlatban nagyon hatékonynak találtam, úgyhogy csapjunk is bele.

Ha elkezdtél már keresni önismereti módszereket, akkor valószínűleg szembe találkoztál már azzal a problémával, hogy rengeteg ilyen módszer van, nem lehet tudni melyik mennyire hatékony, nehéz átlátni a kínálatot, melyikkel mennyi idő tölts, mennyi energiát szánj rá, és milyen eredményeket várhatsz el tőlük.

Így most kizárólag csak azokat a módszereket fogom megemlíteni, amelyek meghatározó változást hoztak az életembe. Azért, hogy könnyebben át tudd látni az egészet négy kategóriát hoztam létre ezekre a módszerekre: önismereti térképek, önismereti csoportok, egyéni folyamatok, valamint egy egyéb kategória, ahova minden mást tettem bele. 

Az önismereti térképek abban különböznek a személyiség-elemzésektől, hogy míg a személyiség-elemzések a személyiségünk egy bizonyos állapotát mutatják be (tehát segítenek átlátni azt, hogy milyen típusúak vagyunk), addig az önismereti térképek egy fejlődési útvonalat mutatnak be, és abból mondják el, hogy az útvonal melyik pontján állunk épp, mi a következő lépésünk, és mi az a fejlődési ív, amit be tudunk járni ahhoz a személyiséghez illeszkedően, amilyenek mi vagyunk.

Személy szerint az önismeret térképeket jobban szeretem, mert dinamikusabbak, sokkal inkább arról szólnak, hogy hogyan tudunk változni, hogyan tudjuk magunkon keresztül megváltoztatni az életünket, hogyan oldjuk meg a problémáinkat. Amikor ezeket tisztán látjuk, akkor könnyebben tudunk módszereket választani.

Három önismereti térkép volt az ami meghatározta a fejlődésemet: a spiráldinamika, a Balogh Ottó-féle személyiség-mátrix illetve a Deida-féle párkapcsolati skála. 

NÉZD MEG EZT A BLOGOT AKÁR VIDEÓKÉNT (KATT IDE)

1. SPIRÁLDINAMIKA

A spiráldinamika rendszerét egy kutatócsoport fejlesztette ki, amelynek tagja volt Csíkszentmihályi Mihály is. Ő és a kollégái felismerték, hogy a társadalmak evolúciós fejlődési skálája megegyezik a mai egyéni ember személyiségfejlődési skálájával. Lényegében a mai egyén a magzat kortól egészen a felnőttkorig ugyanazokat a szakaszokat járja be a személyiségével, amelyeket a társadalmaink az elmúlt százezer évben társadalomként megfejlődtek lépcsőről lépcsőre. 

És milyen információkat tud ez adni számunkra? Leginkább azt, hogy nem tudunk végigmenni ezen a skálán egészen az utolsó fázisig, hanem valahol elakadunk, valahova kijutunk felnőtt korunkig, plusz kihagyunk bizonyos lépéseket. Ezek különböző gyermekkori tapasztalatokból adódnak, gyermekkori sérülések miatt vannak. Ebben a rendszerben tökéletesen megérthető az, hogy mi hol vagyunk ezen a fejlődési skálában, mi a következő lépés amihez el tudunk jutni, valamint, hogy ehhez milyen eszközök vezetnek. Másrészt, hogy milyen attitűdöket kell erősítenünk ahhoz, hogy az életünk változni tudjon, mivel ha a személyiségünk változik az életünk is változik.  Ez nem kérdés, hiszen a személyiségünkkel láncreakció szerű hatásokat indítunk el az emberi kapcsolatainkban, a döntéseinkben a munkánkban, az üzleti tevékenységünkben, a párkapcsolatunkban, mindenben.

 

2. BALOGH OTTÓ - személyiség-mátrix

A másik rendszer a Balogh Ottó-féle személyiség-mátrix ami lényegében egy koordináta rendszerből áll. Ez pont olyan koordináta rendszer, mint amit a matematikából ismerünk,  X és Y tengellyel. A vízszintes tengely a férfi és a női polaritást ábrázolja, a függőleges tengely pedig a gyerek és a felnőtt polaritást.

Ez a rendszer 4 személyiségtípust határoz meg: felnőtt férfi, felnőtt nő, gyermek nő és a gyermek férfi. Függetlenül attól, hogy ki melyik kategóriába sorolható a 4 személyiség közül, ez a működésének a motorját képezni. Ez bármelyik lehet a négy közül, így lehet hogy valaki férfi, de gyermeki női a működése. Fontos, hogy ezek minőségeket jelentenek, nem pedig nemi hovatartozást.

Példának okáért, ha valaki nagyon álmodozó típus, ő a gyermeki nő kategóriába tartozik. Ha  valaki a játékot és a kockázatot keresi (tipikusan az extrém sportolók ilyenek), az a gyermek férfi kategóriája. Hogyha valaki mindent a céljainak rendel alá és minden tervezetten működik az életében, az leginkább a felnőtt férfi. Valamint ha valaki érzékenyebb típus és alapvető Igénye a másokról való gondoskodás, az pedig leginkább a felnőtt nő kategóriájába tartozik.

Persze a személyiségünk folyamatosan változik, és nem csak abból a kiinduló egységből áll az életünk, amelyből elindultunk, hanem elmozdulunk más irányba is. Ezek viszont mindig a szomszédos zónák.. Ezzel ellentétben pedig a vele szemben lévő zóna az amit általában nagyon nehezen tapasztalunk meg. Ez lehet egy információ számunkra: ha megfigyeljük sokszor olyan párt keresünk egy párkapcsolathoz, aki betölti a mi kiinduló zónánkkal szembeni zónát. Mert hogy így válik teljessé az életünk, és így tud minket kiegészíteni a másik. De ez igaz lehet üzlettársakra, igaz lehet barátságra is.

 

3. DEIDA-féle párkapcsolati skála

A harmadik rendszer pedig a Dieida-féle párkapcsolati skála, amely a párkapcsolatokat 3 fejlődési szintre bontja. 

Az első szint a függő kapcsolatok szintje, ahol maga a függőség állapota tartja össze a két felet. Ez a függőség lehet pénzügyi vagy érzelmi függőség is, de mindenképpen létrehoz egy kiszolgáltatott helyzetet és egy uralkodói pozíciót. Lényegében ez az a szint ami az emberiség történelmében egészen a 20. század közepéig jellemző volt. A férfi volt az uralkodói pozícióban és a nő a függő állapotban. 

Tulajdonképpen ez hozta magával azt, hogy a nők elkezdtek kiállni a saját jogaikért és a saját erejükbe elkezdtek beleállni, így kialakult egy fifty-fifty szint, ez pedig a második szintje a Deida-féle skálának. Leginkább ez az a szint ami jellemző a mai társadalomak párkapcsolataira: a férfi kicsit lágyabb, a nő picit erősebb, így a polaritás kiegyenlítődik ebben a párkapcsolati modellben, és kialakul egy együttműködés a két fél között. Lényegében a nő megtalálja azt a biztonságát amelyet az előző szinten nem talált meg. Ez nagyon pozitív, de a hátránya az, hogy közben a kémia is csökken a két fél között, mivel a polaritások kiegyenlítődnek, ami által kevésbé erős lehet pl. a szexuális vágy. Az ilyen típusú kettes szintű párkapcsolat kicsit ‘friend zone’-os tud lenni, ahol a felek ki nem mondottan kötnek egy paktumot, hogy a biztonság oltárán feláldozzák a kémia egy részét, vagy akár egy jelentős részét. 

Viszont a jó hír az, hogy ha valaki kiégeti a kettes szintű párkapcsolatokat, akkor a harmadik szinten ismét belép a polaritás és a kémia. Ennek feltétele, hogy a két fél között olyan mély szövetség és együttműködés jöjjön létre,, amellyel a kettes szintű párkapcsolatban elért biztonságérzet meg tud maradni, sőt stabilizálódni és mélyülni tud és emellett be tud lépni pluszban a férfi férfiasodása és a nő nőiesedése is. Így megnő a polaritás és a kémia a két fél közt. A harmadik párkapcsolati szinten egy olyan szövetség jön létre, amely stabil szívből jövő biztonságot ad a másik számára, viszont a férfi elkezdi erősíteni a férfi minőségét, a nő pedig elkezdi erősíteni női minőségét, így a férfi női polaritás elkezd ismét létrejönni. Ez olyan új élményeket, olyan új tapasztalásokat hoz be a kapcsolatba, amelyek egy teljesen új világot alkotnak meg a két ember között. 

Egy személyes javaslat a végére: Ne válassz túl sok önismereti térképet vagy személyiségelemzést, mert csak összezavar. Egy pedig kevés, mert eg térkép csak egy nézőpontból mutatja meg azt, hogy a személyiségünk hol van éppen és milyen irányban halad. Kicsit olyan mintha egy térképen azt néznéd hogy én hol lakom: megmondom a címet, így be tudod határolni egy térképen hogy ez pontosan hol van, de nem tudod hogy hányadik emeleten lakom. Az egy másik dimenziója a ‘hol vagyok’ kérdésnek, így egy másfajta nézőpontból ez egy bizonyos lépcsőfoka a skálának. Tehát kell hozzá egy másik vetület, egy másik térkép is, hogy a pontos pozícióját meg tudd határozni annak hogy te éppen hol vagy. 

Szóval nagyjából nekem ez a receptem, hogy két egyéni önismereti és egy párkapcsolati térképet használok, és azokba jobban elmélyülök. Ez bőven elég lehet ahhoz, hogy el tudj igazodni abban, hogy min kell változtatnod és min érdemes dolgoznod, hogy az életed 2. 0-ra tudjon lépni.